julian

Just another global2.vic.edu.au site

Math Mate post on blog term 4 week 6 question 22

November19

Predict: I predict that this question will be about multiplication and money.

Read: Which deal cost less per metre?

Clarify: I had nothing to clarify.

Mathematician’s toolbox: I used have i seen a similar problem.

Big question: The big question is what deal costs less per metre

Solve: First, I multiplied 15 by 3, because that then equalled 45. Then, because I had multiplied 15 metres by 3, I multiplied the price, $1.50 by 3. That was $4.50, so it was less than deal B, $5 for 45 metres, and therefore better value.

Summary: I used the strategy have i seen a similar problem to solve this question

by posted under 100wc | No Comments »    

Email will not be published

Website example

Your Comment:

mario

pacman

flag counter

Flag Counter

super mario



Skip to toolbar