Just another global2.vic.edu.au site

Math mate post on blog term 4 week 7 question 22


Predict: I thought this question would be about division or multiplication.

Read:Which deal costs less per litre?

Clarify: I had nothing to clarify.

Big question:What deal is cheaper per litre?

Mathematicians toolbox: I used have i seen a similar problen before


First I worked out what 8.50 x 4 was, because it was only 1 litre, and the other deal was 4 liters, and 8.50 x 4 was $33.50 for 4 L. So A is $32 per 4 liters, and B is $33.50 per 4 liters. So A is the answer.

Summary: I used the work backwards to help me with this question.

by posted under 100wc | No Comments »    

Email will not be published

Website example

Your Comment:



flag counter

Flag Counter

super mario

Skip to toolbar